Profile

Manager de proiect fabrici de ciment, sticla

2812
FULL-TIME
Echipamente industriale
Bucuresti
IMSAT

Candidatul ideal

Studii tehnice (absolvite); de preferat UPB, facultatea TCM sau Utilaj Tehnologic; Institutul de Constructii
Experienta de cel putin 5 ani ca Manager de Proiect in lucrari de constructii montaj industriale; avantaj prezinta experienta in proiecte la cheie de tipul fabrici de ciment, sticla, etc
Buna cunoastere a MS Office (Word, Excel), module de Management de Proiect sau similare (ex : MS Project sau Primavera)
Engleza nivel avansat si/sau franceza nivel avansat
Carnet de conducere cat. B
Capacitate de analiza si sinteza, spirit organizatoric, seriozitate, leadership, bune abilitati de comunicare si relationare; Persoana organizata, meticuloasa, proactiva, cu atitudine pozitiva
Rezistenta la stres, disponibilitate la program prelungit si la deplasari (in tara si strainatate)

Descrierea jobului

Pozitia se subordoneaza Directorului de Departament
- Este responsabil pentru realizarea proiectelor in conditiile economice, tehnice, administrative, de calitate si de termen prevazute in contractul de executie cu clientul.
- Se implica activ in etapa de ofertare a proiectului, in scopul cunoasterii proiectului, a tehnologiilor care se vor aplica, graficului de executie, conditiilor economico-financiare, conditiilor de contractare.
- Planifica, organizeaza, conduce, coordoneaza, controleaza si evalueaza activitatile desfasurate in scopul realizarii proiectului (inclusiv activitatea de proiectare si ofertare)
- Planifica necesarul de materiale, resurse umane, servicii, etc necesare desfasurarii proiectului; intocmeste graficele de lucrari si urmareste realizarea acestora;
- Urmareste incadrarea in bugetul prognozat si hotaraste care sunt instrumentele necesare incadrarii in acesta
- Asigura interfata cu serviciile conexe (Serviciul de Achizitii si Logistica, Resurse Umane, etc)
- Colaboreaza cu Sefii de Santier, subcontractorii, etc, pentru realizarea proiectului la termen si in parametrii calitativi specificati
- Estimeaza, cuantifica si inregistreaza eventualele devieri de la proiect (specificatii tehnice si economice). Identifica cat mai devreme cauzele si ia masuri pentru rezolvarea lor.
- Semnaleaza din timp managementului executiv al firmei problemele care nu pot fi rezolvate la nivelul managerului de proiect.
- Organizeaza receptia lucrarii in conditiile specificate in contract
- Asigura decontarea lucrarilor si incasarea banilor
- Raspunde de relatia cu clientul atat pe perioada proiectului, cat si in perioada de postgarantie si asigura finalizarea lucrarilor prin recuperarea garantiei de buna executie
- Mentine intr-o maniera proactiva legatura cu clientul si intocmeste raportari pentru acesta si pentru managementul companiei

IMSAT