Profile

Inginer proiectare electrica

2950
FULL-TIME
Echipamente industriale
Bucuresti
IMSAT

Candidatul ideal

Studii tehnice absolvite : Universitatea Politehnica - Profil Electrotehnica / Inginerie electrica / Automatizari / Energetica.
Cunostinte PC : MS Office, Eplan, Autocad 2D, nivel avansat
Constituie avantaj cunoasterea software: Dialux, Caneco, Ecodial, Simaris, Etap.
Constituie avantaj cunoasterea sistemelor de convertizoare (ABB, Siemens, Schneider..)
Constituie avantaj cunoasterea sistemelor de automatizare precum si a aparatajului SIEMENS (et200s, et200m, PCS7), Schneider, ABB, Allen Bradley, Eaton
Limbi straine : engleza - avansat, franceza - nivel mediu.
Experienta profesionala : minim 10 ani in proiectare electrica, in companii cu profil similar.
Excelente abilitati de comunicare
Capacitate de analiza si sinteza, organizare si rigurozitate
Spirit de echipa, flexibilitate, dinamism si rapiditate in adaptarea la cerintele companiei

Descrierea jobului

Postul este vacant in cadrul SC IMSAT SA - Divizia Echipamente Electrice Containerizate.
Postul se subordoneaza Managerului Departamentului Proiectare Electrica si nu are persoane in subordine.

Responsabilitati:
Participa impreuna cu echipa la realizarea activitatilor specifice de proiectare instalatii electrice si de automatizare pentru realizarea unei camere electrice containerizate
In functie de natura proiectului si de aptitudinile angajatului, acesta participa, total sau partial, la unele din activitatile descrise mai jos:

Proiectare instalatii electrice:
Elaborarea documentatie de dimensionare si calcul retele electrice (scheme monofilare, bilant puteri, protectii, cabluri..
Realizare de scheme pentru tablourile electrice (tablouri de distributie, tablouri control motoare, iluminat, HVAC)

Proiectare scheme electrice de automatizari:
Realizare de scheme pentru tablourile electrice de automatizare (scheme executie, scheme cablaj)
Prelucrare liste de semnale, senzori si motoare
Realizare scheme de control, scheme de interfata si schimburi de semnale intre echipamente

Proiectare instalatii electrice auxiliare:
Realizarea de instalatii de prize si iluminat (tablouri de iluminat, cutii de prize, scheme conexiuni)

Activitati conexe managementului de proiect:
Participa la elaborarea de oferte si devize estimative.
Elaboreaza specificatii de materiale, fise tehnice pentru achizitii produse si servicii specifice, caiete de sarcini

Activitati conexe lucrarilor de executie:
Participa la activitati de clarificare a solutiilor tehnice si supervizare lucrari de executie la punctul de lucru al Diviziei din Giurgiu.
Participa la activitati de punere in functiune, executate la punctul de lucru al Diviziei din Giurgiu.

IMSAT
  • Bucuresti