Profile

Inginer proces derulare/uscare/tratament termic lemn

1047
FULL-TIME
Alimentară
Timișoara
Smart wood

Candidatul ideal

  • absolvent Facultatea Industria Lemnului,profil tehnolog

  • experienta anterioara minim 3 ani intr-o unitate de productie placaje lemn, furnir, mobilier din lemn de fag, sau mobilier din lemn curbat constituie avantaj

  • cunostinte tehnice privind uscarea lemnului

  • cunostinte tehnice privind derularea centrica a bustenilor (procesarea speciei fag constituie avantaj)

  • cunostinte tehnice privind tratamentul termic aplicat bustenilor constituie avantaj

  • cunostinte tehnice prvind instalatiile de exhaustare constituie avantaj

  • cunostinte tehnice privind depozitarea,cojirea si debitarea bustenilor constituie avantaj

  • focusat pe rezultate

  • orientare spre client

  • capacitate de analiza si gasire de solutii pentru remedierea situatiilor aparute in procesul de productie

  • cunostinte limba engleza nivel mediu, alta limba straina vorbita contituie avantaj

  • cunostinte operare PC, cunostinte lucru ERP

  • capacitate de lucru in echipa – abilitati foarte bune de comunicare

  • experienta in a conduce si oraganiza activitatea unei echipe

  • atitudine pozitiva orientata spre rezolvarea problemelor

  • initiativa

  • disponibilitate pentru relocare daca este cazul

    Descrierea jobului

  • Definirea si optimizarea proceselor de productie;

  • Definirea si optimizarea layout-ului liniilor de productie;

  • Identificarea si eliminarea problemelor cauzatoare de reducere a capacitatii;

  • Participarea in lansarea produselor noi;

  • Instruirea echipei pentru produsele noi;

  • Definirea specificatiilor si implementarea tehnologiilor noi in fabrica;

  • Coordonarea proiectelor (ex. transfer de produs, produse noi, modificari semnificative de proces).

  • Creează și implementează proceduri, instrucțiuni de lucru, indicatori de performanță și documentația necesară care să sprijine activitatea de mentenanță;

  • Identificarea riscurilor în procesele de producţie şi definirea de acţiuni de tratare a acestora, precum şi verificarea eficacităţii acestor acţiuni;

  • Organizarea şi participarea la workshop-uri şi proiecte din area sa de activitate (creşterea eficienţei/ optimizarea normelor/ reducerea rebutului);

  • Coordonarea demersurilor referitoare la eventualele modificări de produs/ proces;

  • Identificarea, analizarea şi reducerea pieselor defecte din diferitele etape ale procesului de fabricaţie;

  • Respectarea regulilor de protecţie a muncii;

  • Respectarea reglementărilor 5S.

Smart wood
  • Onești