Profile

Inginer automatist

2656
FULL-TIME
Alimentară
Timișoara
Smart wood

Candidatul ideal:
 Absolvent de studii superioare tehnice: Facultatea de Automatica si Calculatoare;
Experienta profesionala minim 2 ani in domeniul automatizarilor;
Experienta de lucru relevanta cu echipamente industriale automatizate;
Experienta si cunostinte in diagnoza si configurare echipamente automatizari PLC (SIEMENS );
Cunostinte scheme electrice tablouri de automatizari;
Cunostinte protocoale de comunicatie industriala;
Cunostinte aplicatii si platforme specifice in domeniul automatizarilor;
Cunoasterea limbii engleze - nivel mediu;
Cunostinte operare PC: Microsoft Office;
Foarte bune abilitati de organizare si planificare si comunicare;
Gandire analitica si capacitate de sinteza;
Initiativa si abilitati de “Problem solving”;
Asumarea raspunderii in cadrul proiectelor gestionate;
Tenacitate si perseverenta;

Descrierea jobului:

Proiectarea sistemelor de automatizare;

Programarea, instalarea, testarea si implementarea software-ului de aplicatie a sistemelor de automatizare;

Configurarea si reconfigurarea echipamentelor la schimbarea produsului in fabricatie;

Dezvoltarea aplicatiilor existente;

Verificarea retelei de comunicatie si eliminarea eventualelor erori;

Proiectare circuitelor electrice, administrarea si corectarea schemelor electrice ale instalatiilor de automatizare;

Executarea lucrarilor de mentenanta preventiva, curenta, programata sau capitala conform graficului de mentenanta stabilit pe instalatii, utilaje si echipamente;

Verificarea si fixarea parametrilor limita de functionare conform proiect, documentatie tehnica si normative legale in vigoare pentru fiecare ehipament electronic si/sau de automatizare;

Monitorizarea sistematica a functionarii corespunzatoare a echipamentelor, la parametrii tehnici stabiliti, in timpul programului de lucru, in vederea identificarii anomaliilor de functionare;

Efectuarea reglajelor atunci cind i se semnaleaza necesitatea acestor operatii;

Propunerea de solutii de depanare si optimizare a instalatiilor de automatizare

Smart wood
  • Onești