Profile

Programator CNC Masini-Unelte

3214
FULL-TIME
Producție & Tehnică
Oradea
FAIST Mekatronic

Companie: FAIST Mekatronic

Locație: Oradea, Romania

Departament:  Scularie

Tip contract: 8 ore/zi; nedeterminat

Scopul general al postului

Responsabil de intocmirea programelor CNC pentru mașinile unelte din Scularie. Participa la instalarea programului pe masina, verifica programul instalat pe masina, participa la derularea programului, verifica nivelul calitativ al pieselor executate.

Descrierea jobului

Intocmeste programele CNC pentru masinile unelte cu comanda numerica din scularie, cantitativ si calitativ.

  • Utilizeaza documentatia tehnica 2D, 3D  pentru a executa programele necesare executiei pieselor comandate in scularie.
  • Stabileste regimuri de aschiere, alege sculele, alege utilajul pentru realizarea pieselor respectand toate conditiile cerute si prevazute de documentatia tehnica. Ia legatura cu proiectantul sau solicitantul comenzii respective pentru imbunatatirea constructiva sau tehnologica a pieselor fara a afecta functionalitatea lor.
  • In urma prelucrarii pieselor cu programul intocmit, acestea vor trebui sa indeplineasca toate cerintele prevazute de documentatia tehnica, dimensionale si estetice.
  • Instruieste operatorii de pe masini in legatura cu programul executat, transmitand toate datele si informatiile necesare privind modul de fixare, originea piesei, sculele necesare.

Realizarea programului de productie al sculariei, privit din punct de vedere al programelor CNC.

Managementul programelor CNC conform procedurilor interne, intocmirea bazei de date cu programele realizate, intotdeauna programul salvat in baza de date este ultima versiune de program pentru a putea fi refolosit in caz de necesitate.

Cerintele postului

Calificari:
• Studii superioare tehnice;

Experienta:

• 1 an experinţă într-un post similar

Competente:

• Software CAD/CAM – nivel bun (obligatoriu);

• Desen tehnic 2D – nivel bun;

• Cunoştinţe despre limbajul de programare a mașinilor CNC (Fanuc, Siemens, Heidenhain, Selca);

• Engleză –  nivel bun;

Beneficii

• Training

• Masa calda

• Tichete de Masa

• Transport gratuit

• Asigurare medicala privata

• Tichete cadou de Sarbatori

• Bonus anual de performanta

• Bonus loialitate

  • Oradea