Profile

Administrator sistem IT cu cunostinte de limba Germana

Poziții disponibile: 3 poziții
781
FULL-TIME
Logistică & Transport
Elflein Transport GmbH

Descrierea companiei

Prima liga în transport și logistică: îndeplinirea acestei cerințe este obiectivul zilnic al afacerii familiale Elflein, fondată în 1932. Tendința inovatoare și orientarea consecventă a clienților în dezvoltarea și realizarea conceptelor de transport și logistică reprezintă piatra de temelie a dezvoltării corporative cu succes.

Cu know-how și cea mai înaltă calitate, oferim partenerilor noștri soluții logistice personalizate pentru sectoarele auto, hârtie și produse alimentare. Pe măsură ce compania continuă să crească, căutăm să ne consolidăm departamentele in intreaga companie.

Candidatul ideal

·         Studii, de preferință Informatică de afaceri, Informatică sau Inginerie

·         Know-how-ul într-un sistem logistic sau speditii, precum și cunoștințele de bază ale proceselor și structurilor EDI sunt avantajoase.

·         Cunoașterea solidă a formatelor și proceselor EDI (VDA, EDIFACT, IDOC, XML, precum și a formatelor specifice clientului)

·         Cunoașterea sistemelor Microsoft de operare pentru servere și clienți, precum și a aplicațiilor MS Office

·         Experiență în următoarele domenii: Microsoft Active Directory, baze de date, sisteme de gestionare a documentelor

·         Persoana responsabila si capabila de munca independenta

·         Experiență de management de proiect

Descrierea jobului

·         Gestionarea proiectelor IT în domeniul logisticii sau al sistemelor de expediere de mărfuri de-a lungul întregului lanț de aprovizionare

·         Identificarea sau definirea cerințelor EDI și punerea lor în aplicare

·         Configurarea și suportul interfețelor între sistemul ERP și aplicațiile externe (de ex. EDI, CMS, portaluri pentru clienți, managementul datelor master)

·         Cooperarea cu clienții și furnizorii externi de servicii, precum și elaborarea de propuneri de soluții pentru optimizarea proceselor

·         Efectuarea de analize de piață în contextul digitizării și pregătirea bazei pentru luarea deciziilor

·         Analiza structurată a erorilor și asigurarea disponibilității continue a sistemului

Beneficii:

·         Pachet salarial peste nivelul pietei;

·         Evenimente corporate;

·         Ajutor din partea noastra la primii pasi in Germania, cat si la perfectionarea cunostintelor de limba germana;

·         Formari si traininguri interne;

·         ​Program de mentoring direct.

  • Bamberg, Berlin, Leipzig